Waga – analiza składu ciała

Elektroniczna waga z procentowym wskaźnikiem tłuszczu, wody, masy mięśniowej, kalkulacją  dziennego zapotrzebowania energetycznego i ciężarem masy kostnej

Waga umożliwia wyliczenie dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu, analizę masy ciała (pomiar tkanki tłuszczowej,  procentowe oszacowanie ilości  wody w organizmie, masy mięśniowej oraz ciężaru masy kostnej) w zależności od wzrostu, wieku i płci. Dokładna znajomość  składu masy ciała i dziennego zapotrzebowania energetycznego pozwala na oszacowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i  jednoczesne skalkulowanie  odpowiedniej wagi . Istnieje więc możliwość stworzenia odpowiedniego planu żywieniowego oraz planu aktywności fizycznej celem poprawy jakości życia, zdrowia i  zapobiegania wielu chorobom.

Skład masy ciała

Analiza składu  masy ciała niezbędna jest  do oszacowania stanu zdrowia człowieka. Nie wystarczy  jedynie znajomość ciężaru ciała, należy również mieć wiedzę na temat dwóch podstawowych składników ciała człowieka:

Beztłuszczowej masy ciała: kości, wewnętrzności, woda, organy wewnętrzne, krew

Tłuszczowej masy ciała: komórki tłuszczowe

Powyższe masy ciała mogą występować w różnych proporcjach u osób mających taką samą wagę ciała. Urządzenie przesyła prąd o niskim natężeniu, który przepływa przez masę ciała poprzez elektrody znajdujące się na powierzchni wagi. Przepływ prądu zachowuje się inaczej w zależności od składu masy ciała. Masa beztłuszczowa stawia mniejszy opór od masy tłuszczowej. Opór  w przepływie prądu, zwany  impedancją bioelektryczną, zmienia się w zależności od płci, wieku, i wzrostu człowieka. W celu kontroli zdrowej wagi ważne jest porównanie   procentowego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie z parametrami zawartymi w poniższej tabeli , ocenienie procentowego składu wody, mięśni, kości oraz dziennego zapotrzebowania energetycznego.