Terapia manualna

 

W terapii manualnej uciska się odpowiednie punkty na ciele, dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową. Metoda ta znana jest medycynie ludowej od dawna. To forma masażu stosowana w leczeniu dolegliwości kręgosłupa i stawów

Przez setki lat stosowali ją tylko znachorzy. Dziś po terapię manualną sięgają lekarze. Za jej pomocą leczy się dolegliwości kręgosłupa, zwyrodnienia i urazy stawów, bóle mięśni, głowy oraz napięcia wynikające ze stresu i przemęczenia.

Kiedy coś dzieje się ze stawem, nerwy otaczające torebkę stawową przekazują sygnał do centralnego układu nerwowego i pojawia się ból. Organizm reaguje na niego napięciem mięśnia. Następuje blokada, która powoduje nasilenie bólu. To błędne koło. Celem zabiegu jest odblokowanie najpierw mięśnia, a następnie stawu. Uciska się, ugniata i rozciąga obolałe miejsce pod różnymi kątami, a kiedy odpowiednio rozgrzany mięsień zostanie odblokowany, staw sam ustawia się we właściwej pozycji.

Terapia manualna to technika fizjoterapii, która polega na wspomaganiu leczenia narządów ruchu, w szczególności kręgosłupa i stawów. Poprzez ucisk, chwyty i różne techniki masażu terapeuta dociera do chorych miejsc. Celem terapii jest zniesienie bólu i przywrócenie normalnej ruchomości w zablokowanych partiach kręgosłupa lub stawach. Terapia manualna jest bezpieczną metodą masażu. Niektóre ćwiczenia pacjent może sam wykonywać w domu.

Terapia może przynieść ulgę nawet w trakcie silnego bólu (np. migrenowego). Zwykle już po pierwszym, 30-minutowym zabiegu, pacjent czuje się lepiej, a po kilku następuje znaczna poprawa.

Żródło: http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/Terapia-manualna-leczy-nerwobole-bole-stawow-i-kregoslupa_33521.html