Umówiłeś się na wizytę w Przychodni i zastanawiasz się co Ciebie czeka, jak się do niej przygotować i co ze sobą zabrać? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz ;)
- Po umówieniu się telefonicznie, przez email, Messengera, Znanego Lekarza czy też osobiście na wizytę, powinieneś przygotować całą swoją dokumentację medyczną, np. zdjęcie rentgenowskie (RTG), wynik badania ultrasonograficznego (USG), rezonansu magnetycznego (MRI) czy tomografii komputerowej (TK). To znacznie ułatwi diagnostykę, a co za tym idzie przyspieszy rozpoczęcie skutecznej terapii. Oczywiście jeśli nie dysponujesz wynikami badań, nie martw się – nie jest to warunek konieczny do odbycia konsultacji fizjoterapeutycznej.
- Przychodząc do FIT-MED zasłoń usta i noc oraz zdezynfekuj ręce (środek do dezynfekcji jest przy drzwiach do recepcji) po czym udaj się do rejestracji – w niej otrzymasz ankietę wstępnej kwalifikacji oraz ankietę informacyjną potrzebną do wywiadu z Fizjoterapeutą. Na spokojnie wypełnij ją. Do Twojej dyspozycji są wygodne krzesła oraz dystrybutor z wodą – jeśli nie umiesz go obsłużyć, poproś o pomoc :)
- Wywiad z pacjentem, zwany fachowo badaniem podmiotowym, jest niezwykle istotnym elementem każdego badania fizjoterapeutycznego. Dlaczego? W trakcie pierwszej wizyty Fizjoterapeuta musi jak najlepiej poznać swojego pacjenta oraz powód, dla którego zgłosił się na terapię. Zadaje mu więc szereg pytań dotyczących stanu jego zdrowia. W ten sposób pozyskuje informacje na temat występujących u niego dolegliwości – ile trwają, gdzie są zlokalizowane, jaki mają charakter i jak bardzo są nasilone. Fizjoterapeutę bardzo często interesuje również przebieg dotychczasowej diagnostyki oraz ewentualnego leczenia. Ponadto w trakcie wywiadu często pada pytanie o choroby współwystępujące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy i operacje, styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy (czy jest to praca siedząca czy fizyczna). Na tym etapie bardzo ważne jest udzielanie szczerych i możliwie jak najszerszych odpowiedzi. Aby nie pominąć żadnych istotnych faktów, możesz wypisać sobie wcześniej wszystko na kartce i zabrać ją ze sobą na wizytę.
- Badanie funkcjonalne stanowi drugi – równie ważny – etap konsultacji fizjoterapeutycznej. Na początku Fizjoterapeuta ocenia postawę ciała, wychwytując ewentualne odstępstwa od normy – skoliozy, pogłębienia lub spłycenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa etc. Sprawdza też czucie powierzchniowe i głębokie (w tym równowagę) oraz odruchy. Zakres ruchomości to kolejny punkt na szlaku badań. Ponadto Fizjoterapeuta ocenia siłę mięśniową, długość kończyn i poszukuje czynników mogących mieć wpływ na dane dolegliwości bólowe. Podczas konsultacji ocenie poddawane są również obwody celem potwierdzenia lub wykluczenia występowania obrzęku. W trakcie badania Fizjoterapeuta może wykonać wiele testów funkcjonalnych, które pozwolą dokładniej zlokalizować ból.
- Na wizytę z Fizjoterapeutą ubierz coś wygodnego, aby dokładnie rozeznać się w sytuacji, Fizjoterapeuta przeważnie prosi Pacjenta o wykonywanie określonych ruchów lub wykonuje je na Pacjencie samodzielnie. Właśnie dlatego na wizytę do Fizjoterapeuty warto ubrać się w wygodny strój sportowy, który nie będzie krępował ruchów. Przyjście w jeansach czy w sukience nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w takim przypadku Pacjent na pewno będzie musiał rozebrać się do bielizny, co może być krępujące.
- Po zbadaniu Ciebie, Fizjoterapeuta przekaże Tobie swoje zalecenia – na jakie rodzaje zabiegów i z jaką częstotliwością powinieneś się zapisać. Przekaż te informacje w recepcji. Ustal dogodne dla Ciebie terminy, godziny Fizjoterapii i zacznij przygodę ku zdrowiu w Przychodni Rehabilitacyjnej FIT-MED!
Zapraszamy do kontaktu z nami:
- Telefonicznie – 58 736 33 83
- Facebook – https://www.facebook.com/fitmedrehabilitacja/
- Znany Lekarz – https://www.znanylekarz.pl/placowki/przychodnia-rehabilitacyjna-fit-med
- E-mail – fitmed@onet.eu
- Strona internetowa – https://fit-med.net.pl/ – na górze przycisk „Umów wizytę”
Nie zwlekaj z bólem i pozwól nam sobie pomóc :)