PIERWSZA WIZYTA U TERAPEUTY UROGINEKOLOGICZNEGO PO PORODZIE

Pierwsza wizyta powinna odbyć się nie wcześniej niż po okresie połogowym i wizycie kontrolnej u ginekologa.
Na wizytę załóż ubrania, które nie będą krępowały Twoich ruchów, nie musisz brać ze sobą własnego ręcznika – na miejscu są dostępne ręczniki jednorazowe.

Co będziemy sprawdzać na 1 wizycie ? :

Mięśnie dna miednicy – ciąża i poród to duże obciążenie dla struktur dna miednicy. Niezależnie od drogi porodu dobrze ocenić stan mięśni dna miednicy (MDM) ich napięcie, siłę, wytrzymałość. Osłabione mięśnie dna miednicy mogą być przyczyną występowania nietrzymania moczu, a zbyt napięte bolesnych stosunków, bolesnych miesiączek, bólu w okolicy podbrzusza, czy dolnego odcinka kręgosłupa. Najdokładniejszym badaniem jest to wykonywane przez pochwę. Pozwala ono ocenić napięcie oraz dobrać najlepsze parametry treningu, a także rozluźnić zbyt napięte struktury.

Powłoki brzuszne – u wielu kobiet po ciąży występuje rozejście mięśnia prostego brzucha. Dzięki badaniu palpacyjnemu jesteśmy w stanie szczegółowo sprawdzić jakoś kresy białej (tkanki łączącej dwa brzuśce mięśnia prostego), jej napięcie oraz zmierzyć odległość między brzuścami. W przypadku nieprawidłowości, zaproponuje odpowiedni trening mający na celu zmniejszenie rozejścia.

Blizny po CC/nacięciu, pęknięciu krocza – zaburzenia w ruchomości blizny mogą dawać wiele skutków ubocznych, których pacjentki często nie łączą z jej istnieniem. Pracę z bliznami można rozpocząć już 6 tygodni po porodzie (pod warunkiem, że nie ma szwów i blizna jest wygojona). Po terapii w gabinecie, Pacjentka dostaje wskazówki dotyczące samodzielnej pracy w domu.

Closeup of woman belly with a scar from a cesarean section

Nie czekaj i zapisz się już dzisiaj na terapie urogienkologiczną

Kinga Jaruszewska

Masażystka i terapeutka kobiet