MASAŻ SPORTOWY -KOLARSTWO

Za oknami coraz piękniejsza pogoda i cieplejsze dni, co za tym idzie mamy więcej energii i chęci na uprawianie sportu. Bardzo często wybieramy rower ale czy to jeżdżąc amatorsko czy też zawodowo powinniśmy zadbać o nasze mięśnie i stawy poprzez masaż sportowy.

Kolarstwo należy do grupy sportów cyklicznych o charakterze wytrzymałościowym, siłowym i szybkościowym. U Kolarzy którzy jeżdżą po szosie obciążenia są długotrwałe, a u torowców krótkotrwałe. Obciążenie te skupiają się na mięśniach kończyn dolnych, staw kolanowe, skokowe jak i obręcz biodrowai część krzyżowa.

Masaż sportowy dzielimy na kilka rodzai i każdy rodzaj ma inne zadanie:

Masaż treningowy – masaż ten obejmuje kończyny dolne, w szczególności podudzia, uda, obręcz biodrowa jak i okolice lędźwiowo-krzyżowe. Do tego też masujemy stawy skokowe i stawy kolanowe. Masaż ten przeprowadza się 3h po treningu lub wykonujemy go 2 dni przed startem zawodów.

Masaż przed zawodami – jest to mocny masaż całego ciała, wykonuje się go między ostatnim dniem treningowym a dniem zawodów.

Masaż startowy – u Kolarzy szosowych wykonujemy krótki i dokładny masaż kończyn dolnych, stawów kolanowych i skokowych, mięśni grzbietu i mięśni oddechowych.

Masaż po-wysiłkowy – kończyny dolne masujemy delikatnie. Stosujemy techniki rozcierania i ugniatania przez ok. 8min. Następnie przez 20 min silny i energiczny masaż kończyn górnych i grzbietu. W razie czego można też wykonać drenaż limfatyczny kończyn dolnych.

Zatem zapraszamy na masaże do Pani Oktawii, Pani Kingi i Do Pana Piotra.

Masażysta

Piotr Zelewski