Masaż limfatyczny

Limfa, czyli inaczej chłonka, to niezwykle istotny płyn ustrojowy, który odpowiada w głównej mierze za naszą odporność. Kiedy jesteśmy chorzy, często powiększają się nam węzły chłonne, czyli miejsca w których produkowana jest limfa (np. w okolicach żuchwy). Niestety, siedzący tryb życia lub też praca, która wymaga od nas ciągłego stania, stres, zła dieta, przebyte choroby, mogą znacząco wpłynąć na zakłócenie przebiegu limfy. W konsekwencji może prowadzić to do obrzęków (np. spuchniętych nóg), uczucia ciężkości, czy nawet bólu, a dalej do poważnych chorób utrudniających nam nie tylko poruszanie się ale i funkcjonowanie jako tako. Na szczęście już przy początkowych symptomach możemy zdecydować się na masaż limfatyczny, zwany również drenażem.

 

Ten specyficzny rodzaj masażu dedykowany jest udrożnieniu naczyń limfatycznych i pobudzeniu chłonki do krążenia po naszym ciele. Ściśle określony ruchy przepychające, przesuwające i wyciskające, są wykonywane w odpowiednio wolnym tempie – zabieg nie ma na celu rozgrzania mięśni, a koncentruje się na naczyniach limfatycznych, które znajdują się tuż pod skórą. Ruchy stosowane są w kierunku węzłów chłonnych, które nie są masowane bezpośrednio.

 

Przychodnia FIT-MED w swojej ofercie posiada drenaż limfatyczny przeprowadzany zarówno przez Fizjoterapeutę w tradycyjnej formie jak i wykonywany mechanicznie przez wysoce wyspecjalizowany sprzęt. Pacjent umieszcza swoje ręce lub nogi w specjalnie zaprojektowanych nogawkach, dzięki czemu pełniący nad nim opiekę Fizjoterapeuta może od razu zareagować w przypadku pojawienia się choćby najmniejszego dyskomfortu. Zabieg ten jest polecany osobom zabieganym, których nogi poddawane są nadmiernym obciążeniom w ciągu dnia. Masaż limfatyczny nie tylko zapobiega opuchliznom, ale wzmacnia nasz organizm, pomagając w usunięciu toksyn.