Rozwój mowy dziecka rozpoczyna się już w życiu płodowym. Wszystkie umiejętności nabywane przez dziecko od urodzenia wpływają na rozwój kompetencji językowych i umiejętność porozumiewania się. Szczególnie istotną rolę przygotowującą do mówienia odgrywają tzw. czynności prymarne, tj. oddychanie, jedzenie, picie itp.
Jeżeli dostrzegasz kłopoty z którąś z powyższych aktywności, to zachęcamy do skonsultowania swoich wątpliwości z logopedą, który przeprowadzi kompleksową diagnozę i w razie potrzeby przedstawi plan terapii lub skieruje do właściwego specjalisty.
Ważnym
etapem w kontekście rozwoju mowy jest
rozszerzanie diety dziecka. Obserwowane problemy z przejściem z pokarmu
płynnego na pokarm stały, trudności z jedzeniem z łyżeczki, czy też niechęć do
wybranej grupy pokarmów należy
skonsultować z logopedą, aby wykluczyć ewentualne problemy funkcjonalne czy też
anatomiczne sfery ustno-twarzowej.
Czy wiesz, że popularne stwierdzenie: „chłopcy zaczynają mówić później”, czy też „pierwsze słowo na rok, dwa słowa na 2 lata” to mity? Zaniedbany rozwój mowy w wieku przedszkolnym może skutkować dalszymi problemami z nauką w szkole, a nawet trudnościami w dorosłym życiu. Jeśli mowa Twojego dziecka rozwija się wolniej niż u jego rówieśników, dostrzegasz problemy w komunikacji z dzieckiem, ograniczone słownictwo bądź wady wymowy, to zapraszamy na konsultację z logopedą w naszej Przychodni.
Wskazania do odbycie konsultacji logopedycznej:
- niewłaściwy tor oddechowy,
- trudności w pobieraniu pokarmu,
- zaburzenia żucia,
- zaburzenia połykania,
- wybiórczość pokarmowa,
- opóźniony rozwój mowy,
- wady wymowy,
- zaburzenia mowy i komunikacji.