Łatwy sposób na zredukowanie stresu

Nerw błędny jest częścią układu przywspółczulnego, czyli tego, który odpowiada za wprowadzenie ciała w tryb odpoczynku i trawienia.

Jest dziesiątym nerwem czaszkowym i jak sama nazwa wskazuje wychodzi z czaszki przedzierając się przez szyję, klatkę piersiową, aż do jamy brzusznej. Oddaje po drodze masę gałęzi unerwiajac wiele ważnych dla życia struktur. Będziemy tę wiedzę wykorzystywać przy jego stymulacji.

Często przy sytuacjach stresowych przewagę przejmuje układ współczulny (walcz i uciekaj), który będąc za długo w pobudzeniu może sprawiać wiele kłopotów, w tym głównie uczucie niepokoju, zmartwienia i zmęczenia.

Dlatego wykorzystamy techniki na pobudzenie układu przywspółczulnego, aby uspokoić ciało i umysł.

W tym celu będziemy stymulować nerw błędny:

Pozycja siedząca lub leżąca na plecach.

1. Głębokie oddychanie torem przeponowym z utrzymaniem 3 faz, każda po 4 sekundy. 4s Wdech, 4s pauza, 4s wydech, 10 powtórzeń

2. Masaż ucha: Delikatne masowanie ucha ruchem okrężnym, trzymając jego zewnętrzną część chwytem pęsetowym. (5 ruchów krążenia w przód i 5 w tył)

3. Wykonywanie wibracji gardła przez nucenie głoski HM (Bhramari/oddech pszczoły) – 10 powtórzeń Oczywiście to tylko domowy sposób na odczucie ulgi, zmniejszenie odczucia stresu, ale jeśli problem, z którym się borykasz jest poważny, to najlepiej udać się do specjalisty psychologa, psychoterapeuty.

~Autor artykułu

Michał Krysa

Fizjoterapeuta

Dodaj komentarz