Lampa sollux wykorzystywana jest w gabinetach fizykoterapii. To urządzenie elektryczne, emitujące promieniowanie krótkie – wnikające głębiej w tkanki – widzialne białe i podczerwone. Promieniowanie dociera do 3 cm w głąb tkanek: rozszerza naczynia krwionośne, poprawiając ukrwienie i zmniejszając napięcie mięśni i ból.
Lampy wyposażone są w filtry ze szkła w kolorach czerwonym, niebieskim i fioletowym. Szkło czerwone przepuszcza promienie świetlne czerwone i podczerwone, szkło niebieskie zatrzymuje promienie cieplne, przepuszcza zaś niebieskie. Filtr fioletowy przepuszcza promienie fioletowe. W użyciu są duże lampy do naświetlań ogólnych i mniejsze, stołowe do zabiegów miejscowych.
Jak przebiega zabieg?
W czasie zabiegu lampa znajduje się w odległości 20-30 cm od miejsca nagrzewania (przy naświetleniu miejscowym) albo w odległości ponad 100 cm (przy naświetleniach ogólnych). W czasie naświetlania, zwłaszcza w okolicy twarzy i klatki piersiowej, oczy chroni się specjalnymi okularami ochronnymi. Zabieg trwa ok. 15 min.
Przeciwwskazania:
- Ostre stany zapalne skóry i tkanek miękkich
- Skłonności do krwawień
- Gorączka
- Żylaki
- Niewydolność krążeniowa
- Zaburzenia w ukrwieniu obwodowych części kończyn
- czynna gruźlica płuc
- stan ogólnego wyniszczenia organizmu
Wskazania:
- Przewlekłe i podostre stany zapalne tkanek miękkich
- Przewlekłe i podostre stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych
- Trudno gojące się rany i uszkodzenia skóry
- Dyskopatie, zespoły bólowe kręgosłupa
- Nerwobóle
- Mięśniobóle
- Stany po urazach narządu ruchu
- Odmrożenia
- Przeczulice
- Oparzenia na skutek przedawkowania promieni ultrafioletowych lub rentgenowskich