1.Po umówieniu się telefonicznie , przez email , Messengera ,znanego lekarza czy też osobiście przygotowujesz dla nas dokumentację medyczną…np. zdjęcie rentgenowskie (RTG), wynik badania ultrasonograficznego (USG), rezonansu magnetycznego (MRI) czy tomografii komputerowej (TK). To znacznie ułatwi diagnostykę, a co za tym idzie przyspieszy rozpoczęcie skutecznej terapii. Oczywiście jeśli nie dysponujesz wynikami badań obrazowych, nie musisz ich przynosić na pierwszą wizytę – nie jest to warunek konieczny do odbycia konsultacji.
2.Przychodząc już do przychodni w rejestracji otrzymujesz ankietę wstępnej kwalifikacji oraz ankietę informacyjną potrzebną do wywiadu z fizjoterapeutą.
3.Wywiad z pacjentem, zwany fachowo badaniem podmiotowym, jest niezwykle istotnym elementem każdego badania fizjoterapeutycznego. Dlaczego? W trakcie pierwszej wizyty fizjoterapeuta musi jak najlepiej poznać swojego pacjenta oraz powód, dla którego zgłosił się na terapię. Zadaje mu więc szereg pytań dotyczących stanu jego zdrowia. W ten sposób pozyskuje informacje na temat występujących u niego dolegliwości – ile trwają, gdzie są zlokalizowane, jaki mają charakter i jak bardzo są nasilone. Fizjoterapeutę bardzo często interesuje również przebieg dotychczasowej diagnostyki oraz ewentualnego leczenia.Ponadto w trakcie wywiadu często pada pytanie o choroby współwystępujące, przebyte w przeszłości kontuzje, urazy i operacje, styl życia oraz rodzaj wykonywanej pracy (czy jest to praca siedząca czy fizyczna). Na tym etapie bardzo ważne jest udzielanie szczerych i możliwie jak najszerszych odpowiedzi. Aby nie pominąć żadnych istotnych faktów, pacjent może wypisać sobie wcześniej wszystko na kartce i zabrać ją ze sobą na wizytę.
4.Badanie funkcjonalne stanowi drugi – równie ważny – etap konsultacji fizjoterapeutycznej. Na początku fizjoterapeuta ocenia postawę ciała, wychwytując ewentualne odstępstwa od normy – skoliozy, pogłębienia lub spłycenia fizjologicznych krzywizn kręgosłupa etc. Sprawdza też czucie powierzchniowe i głębokie (w tym równowagę) oraz odruchy. Zakres ruchomości to kolejny punkt na szlaku badań. Ponadto fizjoterapeuta ocenia siłę mięśniową, długość kończyn i poszukuje czynników mogących mieć wpływ na dane dolegliwości bólowe. Podczas konsultacji ocenie poddawane są również obwody celem potwierdzenia lub wykluczenia występowania obrzęku. W trakcie badania fizjoterapeuta może wykonać wiele testów funkcjonalnych, które pozwolą dokładniej zlokalizować ból.
5.Na wizytę z fizjoterapeutą ubierz coś wygodnego…Aby dokładnie rozeznać się w sytuacji, fizjoterapeuta przeważnie prosi pacjenta o wykonywanie określonych ruchów lub wykonuje je na pacjencie samodzielnie. Właśnie dlatego na wizytę do fizjoterapeuty warto ubrać się w wygodny strój sportowy, który nie będzie krępował ruchów. Przyjście w jeansach czy w sukience nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ w takim przypadku pacjent na pewno będzie musiał rozebrać się do bielizny, co może być krępujące.
6.Po całej konsultacji fizjoterapeuta ustala jak będzie przebiegać proces rehabilitacji danego pacjenta .Dostosowujemy termin i godzinę fizjoterapii dogodnie dla każdego pacjenta.
Zapraszamy do kontaktu z nami
Nie zwlekaj z bólem i pozwól nam sobie pomóc