Hydroterapia

 

Hydroterapia stanowi jeden z działów fizjoterapii. Uważana jest za sposób leczenia bodźcowego – woda stosowana zewnętrznie może oddziaływać na ciało i jego bolączki. W celach terapeutycznych woda wykorzystywana jest we wszystkich postaciach. Najczęściej stosowanymi zabiegami wchodzącymi w zakres hydroterapii są: gorące kąpiele, polewanie, natryski (bicze wodne), okłady, hydromasaż (masaż podwodny).\

W fizjoterapii szczególne miejsce mają kąpiele. Mogą mieć one charakter przeciwbólowy (wskazaniami są: schorzenia reumatyczne, schorzenia neurologiczne, nerwobóle, bóle stawowe, bóle mięśniowe), czy przeciwzapalny (zalecane do leczenia: stanów reumatycznych, stanów zapalnych skóry, wyprysków). Ogólnymi przeciwwskazaniami do kąpieli gorących są między innymi: ostre stany zapalne, nowotwory, cukrzyca, żółtaczka, skazy krwotoczne, niewydolność krążenia.

W hydroterapii, do masażu kończyn dolnych i górnych, stosuje się najczęściej kąpiele wirowe. Do zabiegu wykorzystywany jest specjalny wir wodny. Kąpiele tego rodzaju zaleca się osobom, borykającymi się ze stanami urazowymi, zwyrodnieniowymi narządów ruchu czy przykurczami.

Popularnością cieszy się również hydromasaż, który ma zbawienny wpływ zarówno na układ neuromięśniowy, kostny, krążenia, oraz oddechowy. Strumienie wody kierowane są w schorowane miejsca, co przynosi ulgę i relaks dla punktów zapalnych. Do wskazań do masażu podwodnego zalicza się między innymi: skoliozę, rwę kulszową, reumatyzm, choroby układu mięśniowego (niedowład, przeciążenia, zwiotczenia), przykurcze mięśni.
Warto wiedzieć, że istnieją dowody na to, iż hydroterapia może być pomocna w redukowaniu bólu spowodowanego artretyzmem, stanami zapalnymi na skutek doznanych kontuzji i zmęczenia. Wilgotne powietrze wpływa również korzystnie w zwalczaniu chorób układu oddechowego: astmy czy przewlekłego bronchitu.

Właściwe dobranie rodzaju zabiegu, temperatury wody, czasu trwania oraz intensywności zabiegu – to cechy, które wpływają na skuteczność i powodzenie hydroterapii, dlatego tak ważna jest w pierwszej kolejności konsultacja z naszym Fizjoterapeutą. Konsultacji udzielamy na miejscu lub telefonicznie dzięki temu możemy wyeliminować wszelkie przeciwwskazania do zabiegu i zaproponować najlepsze wyjście dla Państwa. W przychodni FIT-MED oferujemy Państwu możliwość kąpieli wirowych kończyn górnych i dolnych, całego kręgosłupa oraz suchą kąpiel dwutlenkiem węgla (Carbobed).