Hemoroidy i inne problemy proktologiczne – jak możemy sobie z tym radzić?

1. Wizyta u proktologa – wykluczenie poważniejszych jednostek chorobowych, USG jamy brzusznej

2. Wizyta u osteopaty, który przywróci balans w napięciu tkanek miękkich w okolicy jamy brzusznej, klatki piersiowej i czaszki. Poprawi tym samym zaburzony drenaż krwi w rejonie odbytu, co pozwoli na zmniejszenie obrzęku guzków krwawniczych i poprawę perystaltyki.

3. Wykluczenie nietolerancji pokarmowych, odstawienie pokarmów, które nam nie służą, zmiana diety na bogatą w błonnik, spożywanie mniejszej ilości cukru, picie większej ilości wody.

4. Wdrożenie aktywności fizycznej, robienie przerw w siedzącej pracy, unikania nadmiernego stresu.

5. Ćwiczenia oddechowe są świetną metodą na poprawę krążenia krwi w jamie brzusznej, przez angażowanie odpowiedniego toru oddechowego. Dodatkowo podczas takich ćwiczeń stymulujemy nerw błędny (nerw ten jest częścią układu przywspółczulnego, który odpowiada za odpowiednią pracę jelit), co korzystnie wpłynie na nasze ogólne samopoczucie.

6. Zmiana nawyków toaletowychCiało powinno znajdować się w pozycji jak najbliższej głębokiemu przysiadowi, czyli:- ciało rozluźnione, bez parcia- stopy na podwyższeniu (miska lub podnóżek)- spokojny oddech (wskazane jest nawet trochę głębsze oddychanie torem przeponowym) – miednica w tyłopochyleniu (podwinięty ogon)

Fizjoterapeuta

Michał Krysa