Mechaniczny drenaż limfatyczny, nazwany również pneumatycznym masażem sekwencyjnym, to rodzaj masażu uciskowego, którego zasadniczym celem jest pobudzenie krążenia limfy, odpowiedzialnej za usuwanie z komórek zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia złogów limfatycznych i obrzęków kończyn, a także redukcji cellulitu i zwiększenia jędrności skóry. Następuje również pobudzenie krążenia krwi, dzięki czemu tkanki są lepiej odżywione i dotlenione.
Przy mechanicznym drenażu limfatycznym wykorzystuje się specjalny kombinezon lub rękawy, do których aparatura w odpowiednich interwałach czasowych wtłacza pod ciśnieniem powietrze. Intensywność wędrujących wzdłuż ciała fal uciskowych może być regulowana, dla uzyskania jak najlepszych efektów terapeutycznych bez powodowania uczucia nadmiernego dyskomfortu u pacjentów.
Drenaż limfatyczny – działanie
Drenaż limfatyczny wykorzystuje działanie posuwistych i uciskowych ruchów, aby przesunąć zalegającą limfę z kończyn do węzłów chłonnych.
Bardzo ważny jest kierunek przepływu limfy – musi być zgodny z ułożeniem naczyń limfatycznych i położeniem najbliższych węzłów chłonnych. Masażowi poddaje się okolice węzłów chłonnych, a nie same węzły.
Masaż limfatyczny, bez względu na to czy wykonywany jest przez aparat do masażu limfatycznego czy masażystę pomaga usuwać zastoje i obrzęki limfatyczne. Dodatkowo odpowiedni przepływ limfy wspiera metabolizowanie toksyn i wzmacnia odporność organizmu.
Przeciwwskazania
- Urazy tkanek miękkich (świeże),
- Ostra zakrzepica żylna,
- Ostry obrzęk płuc,
- Ostra neuropatia,
- Miesiączka,
- Ciąża,
- Zakrzepica żył głębokich,
- Zapalenie naczyń chłonnych,
- Padaczka,
- Choroby nowotworowe,
- Jaskra,
- Wymiana stawu w obrębie drenażu,
- Choroby zakaźne,
- Gruźlica,
- Niewydolność nerek,
- Niewydolność wątroby,
- Gorączka,
- Choroby skóry,
- Wady serca,
- Rozrusznik serca.
WskazaniaD
- Przewlekłych obrzęków,
- Ablacji, usunięciu węzłów chłonnych i radioterapii,
- Dny moczanowej,
- Niewydolności żylnej,
- Cellulitu,
- Otyłości,
- Zespołu ciężkich nóg,
- Zespołu cieśni nadgarstka (zarówno przed jak i pooperacyjnym),
- Choroby zwyrodnieniowej stawów,
- Choroby niedokrwiennej kończyn dolnych,
- Neuropatii i neuralgii,
- Detoksykacji organizmu.