Cieśń nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka jest najczęściej spotykaną neuropatią z ucisku w obrębie kończyny górnej, inaczej ucisk nerwu na poziomie nadgarstka. Zespół jest charakterystyczny dla osób w średnim i podeszłym wieku. Występuje najczęściej pomiędzy 40-60 rokiem życia. U osób w średnim wieku zazwyczaj spowodowany jest wykonywaną pracą, a u osób starszych wiąże się z pogorszeniem funkcji nerwów, którego powodem jest proces starzenia się. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, których zawód znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka czyli wymagające długiej pracy przy komputerze lub biurku.

Kiedy mamy do czynienia z cieśnią?

Do najczęstszych objawów należą drętwienia oraz ból. Pacjenci skarżą się na dolegliwości w obrębie miejsc zaopatrywanych przez ten nerw. Do tego obszaru należy kłęb kciuka, palec wskazujący i środkowy oraz jedna ze stron palca serdecznego. Dłonie mają tendencje do omdleń, ręce są często zmęczone. Nie możliwe jest wykonywanie dłuższej pracy przy komputerze z powodu dolegliwości.

Jak fizjoterapeuta potwierdzi zespół?

Istnieje szereg testów oraz kryteriów klinicznych, dzięki którym można zdiagnozować cieśń. Najlepszą i pewną diagnozę można postawić gdy wykona się badania wraz z wywiadem na temat chorego oraz przeprowadzi się próby prowokacyjne. Po potwierdzeniu objawów i schorzenia fizjoterapeuta może dobrać kompleksową terapię, która zmniejszy dolegliwości bólowe, ucisk na nerw oraz przeprowadzić edukację na temat prawidłowej pracy przy komputerze, tak aby w przyszłości zminimalizować ryzyko nawrotu dolegliwości bólowych.

Jak walczymy z cieśnią?

Zespół leczymy zachowawczo lub operacyjnie. Dobór sposobu leczenia zależy od przyczyny i wielkości dolegliwości bólowych. Im szybciej trafimy do gabinetu fizjoterapeuty tym lepiej. Niestety nieleczona cieśń może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu pośrodkowego wtedy wymagana jest operacja, która nie daje 100% pewności na wyleczenie całkowite. Leczenie zachowawcze jest możliwe jeśli zmiany w obrębie ręki nie są jeszcze zaawansowane. Dlatego tak ważne jest abyśmy raz do roku przychodzili na kontrolne badanie najlepiej całego ciała w poszukiwaniu dolegliwości, które często pomimo, że nie bolą i nie utrudniają codziennego życia prowadzą w późniejszym czasie do nieodwracalnych bądź trudnych do wyleczenia zmian. Dzięki szybkiej reakcji możemy skrócić czas rehabilitacji bądź uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.

W czym nam pomoże fizjoterapeuta?

Leczenie zachowawcze stosujemy kiedy zmiany w obrębie cieśni nie są duże. Kompleksowa rehabilitacja wykorzystuje szereg ćwiczeń wzmacniających na kończynę górną, mobilizacje nerwu pośrodkowego, terapię manualną w obrębie stawu nadgarstkowego oraz taping, który wspomaga rehabilitację. Zabiegi fizykalne można zastosować jako dopełnienie całej terapii. Często stosowanymi są ultradźwięki, prądy TENS oraz krioterapia. Dodatkowym elementem rehabilitacji jest także edukacja pacjenta, o której trzeba pamiętać w życiu codziennym. Odpowiednia postawa przy pracy z komputerem, wygodna podkładka pod rękę odciążająca nadgarstek oraz praca własna w domu np. masaż piłeczką tenisową okolic przedramienia. Pamiętając o tych elementach zmniejszamy ryzyko powrotu dolegliwości bólowych oraz drętwienia. Czy czujesz, że ręce są zmęczone po ciężkim dniu przy komputerze? Odczuwasz mrowienie? Masz uczucie omdlenia dłoni? Zapisz się już dziś na wizytę do fizjoterapeuty i walcz ze swoimi dolegliwościami.

Fizjoterapeuta

Adam Soroka