Ból kolana okiem osteopaty

Niespecyficzny ból stawu kolanowego? Co zrobić kiedy nie pomagają konwencjonalne metody radzenia sobie z bólem?

Pacjentka około 30 lat, od miesiąca uskarżająca się na ból lewego stawu kolanowego z promieniowaniem do uda i podudzia.
Stały ból, który nie reaguje na zmianę pozycji, czy jakikolwiek ruch. Leki przeciwbólowe nie pomagają. W wywiadzie brak urazu wokół problematycznego stawu, badania obrazowe również nie wykazały patologii.

Skąd w takim razie ten ból?

Nasze ciało pracuje jako jedność, której nie powinno się dzielić na oddzielne systemy. Przyczyna bólu stawu skokowego, ramiennego, kręgosłupa czy właśnie kolanowego może leżeć z dala od tego miejsca np. w obszarze starego urazu – po uderzeniu się w głowę, różnego rodzaju upadków, naciągnięć, operacji, problemów z układem trawiennym itp.

Po zebraniu wywiadu, zbadaniu, wykonaniu testów osteopatycznych i kinezjologicznych okazało się, że przebyta w dzieciństwie operacja usunięcia przepukliny pachwinowej, a właściwie blizna po tym zdarzeniu, zaburzała pracę okolicznych mięśni w rejonie stawu biodrowego. Po krótkiej pracy manualnej na tej bliźnie, udało się przywrócić prawidłowe napięcie mięśniowe, co poprawiło zakres ruchomości stawu biodrowego, lecz nie wpłynęło to na pracę mięśni brzucha, które ciągle pracowały w dysbalansie. Ich napięcie poprawiło opracowanie mięśniowo powięziowe w rejonie starego urazu na kości krzyżowej i odcinku lędźwiowym. Po tych czynnościach pacjentka odczuła poprawę w dolegliwościach, a nawet nie ruszyliśmy samego kolana. Na kolejnej terapii opracowaliśmy już sam staw kolanowy używając technik osteopatycznych, co przyniosło dużą poprawę.
Kierując terapię tylko na miejsce bolesne, zapewne efekty byłby krótkotrwałe i niewielkie, a tak doszukując się przyczyny udało się naprawić problem pacjenta.
Ból kolana okazał się wynikać z nieprawidłowo pracującego stawu biodrowego i braku stabilizacji miednicy ze strony mięśni brzucha.
Tak za pomocą osteopatii i innych metod jesteśmy w stanie skutecznie walczyć z wszelkiego rodzaju bólem.

Zapraszamy do nas na konsultacje z fizjoterapeutą oraz osteopatą .

Rozwiejmy wszelkie wątpliwości.

Autor

Fizjoterapeuta

Michał Krysa

Dodaj komentarz