Blizny

W wyniku operacji, oparzenia, uderzenia, czy skaleczenia dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich – warstwy powierzchownej lub w przypadku bardziej dotkliwych urazów również warstwy głębokiej. Ciało poradzi sobie z tym zabliźniając uszkodzony obszar, lecz niektóre wymagać będą interwencji chirurga. Będzie miało to niestety również negatywne skutki na funkcję naszego organizmu.

Źródło zdjęcia YouTube

https://youtu.be/HLT3O1_0HTg

1. Co dzieje się po zrośnięciu? Wyjściowo tkanki posiadają naturalną przesuwalność, mobilność i miękkość, co pozwala na płynny, skoordynowany ruch oraz prawidłowe napięcie mięśni i przesył informacji proprioreceptywnej do mózgu. Podczas gojenia się występuje ryzyko sklejenia się poszczególnych warstw powięziowych i zaburzenia pracy receptorów w tej okolicy, a tym samym wzmożone lub obniżone napięcie okolicznych grup mięśniowych.

2. Czy każda blizna może stanowić problem? Nie da się tego określić bez wcześniejszego zbadania układu nerwowo mięśniowego. W 99% większe blizny będą wymagały terapii, ale czasem nawet te drobne np. Po usuwaniu tłuszczaków, pieprzyków czy po płytkim rozcięciu skóry. Tatuaż to również blizna!

3. Jak szybko zacząć z nimi pracę? Jak najszybciej pod okiem terapeuty, który wyjaśni w jaki sposób to robić. Początkowo w fazie świeżej będzie to delikatna praca dookoła cięcia, a później stopniowo na samej bliźnie.

4. Boli mnie bark, a podczas terapii masujemy bliznę na brzuchu, o co chodzi? Zaburzenie pracy receptorów w miejscu urazu prowadzi do zmiany napięciowej mięśni, a te pracują w łańcuchach kinematycznych, rozciągniętych po całym ciele. Dlatego mała zmiana napięcia np. mięśnia skośnego brzucha pociągnie za sobą zmianę napięcia na innych mięśniach wprowadzając np. wzmożoną pracę mięśni barku i po czasie jego ból. Na zdjęciu świetny przykład sklejonej powięzi w rejonie jelit, po operacji wyrostka robaczkowego.

Fizjoterapeuta

Michał Krysa