Kąpiele wirowe

Tego typu zabiegi stanowią formę masażu podwodnego kończyn dolnych i górnych.

Wykonuje się je w specjalnych wanienkach z urządzeniem wzbudzającym ruch wirowy wody. Kąpiel wirowa kończyn górnych lub dolnych wykonywana jest przez 20-30 minut w wodzie o wysokości temperatury, w zależności od wskazań 35-40oC. Kąpiele wirowe wywołują przekrwienie kończyn, zmniejszają obrzęk i zastój krwi żylnie. Zabiegi mają również działanie przeciwbólowe i rozluźniające napięte mięśnie. Wskazaniem do wykonywania kąpieli wirowych są różne postacie chorób reumatycznych obejmujące kończyny górne lub dolne. Niektóre postacie zaburzeń krążenia obwodowego, np. stany po zakrzepach żylnych, wczesne okresy zwężającego zapalenia tętnic, choroba Raynauda, stany po odmrożeniach, stany po chirurgicznym leczeniu żylaków. Wskazaniem do kąpieli wirowych kończyn górnych lub kończyn dolnych obejmują stany chorobowe, odpowiednio kończyn górnych jak i dolnych.

Temperatura wody używanej do kąpieli waha się od 30 do 40°C, a czas zabiegu wynosi od 15 do 20 minut czasem nawet do 30 minut– w zależności od wskazań.

Zabiegi wykonuje się w specjalnych zbiornikach, wannach z urządzeniem powodującym ruch wirowy wody, przystosowanych

  • do zabiegów na kończynach górnych
  • do zabiegów na kończynach dolnych
  • dla całego ciała.

Ruch wirowy wody wpływa na zmniejszenie napięcia mięśniowego, rozluźnienie zbliznowaceń, przykurczów tkanek, poprawę koordynacji nerwowo–mięśniowej, zmniejszenie zastoju żylnego i obrzęków poprzez usprawnienie krążenia obwodowego, działając przeciwbólowo.